השפעות חיוביות ושליליות של מדיה חברתית על חיינו

השפעות שליליות חיוביות מדיה חברתית


כולנו היינו עדים לתקופת הצמיחה של חמש שנים של המדיה החברתית ועד כמה מהר הפכנו לעבדים ממנה. אנשים חולקים את סוף השבוע שלהם, את האוכל שלהם, את הבגדים שלהם וכל דבר אחר מהדברים החשובים ביותר לדברים הכי לא חשובים עד כדי גיחוך. זה בדיוק איך שהדברים הולכים ברגע זה. להיות נוכח בתרבות שלנו פירושו להיות נוכח במדיה החברתית. אנו מתמכרים לחביבות ולתרשמות של מדיה חברתית כאילו הם באמת התכוונו למשהו בחיים האמיתיים.

אין שום דבר רע בפלטפורמה עצמה. אף רשת מדיה חברתית לא עשתה דבר רע, הבעיה היא הדרך בה אנשים רבים משתמשים בה והתפקיד שהיא ממלאת בחייהם. כולנו מכירים אדם שנראה כל הזמן במצוד אחר אישור, מפרסם תמונה יפה עם עצמו מדי יום. השימוש בפלטפורמה בצורה זו פשוט יגרום לאדם להרגיש בודד ולא מחובר. עם זאת החדשות הטובות הן שיש מוצא. אתה יכול להשתמש במדיה החברתית בצורה יעילה ורגישה מאוד, מבלי להפוך למוריד. אז בואו נניח בצד את כל הרגשות המבולגנים שהתקשורת החברתית מציתה בנו, כמו קנאה, פחד והצורך המתמיד באישור.

היום אנו הולכים לבצע ניתוח ביקורתי על אופן ההשפעה של המדיה החברתית עלינו וכיצד היא תורמת לחברה שלנו. זה כבר הוכיח שיש לו השפעות חמורות על בריאות הנפש שלנו, ולכן כדאי לחפור קצת יותר לעומק. אנו נסתכל על הצד החיובי והשלילי של הדברים ונבקש להבין כיצד אנו יכולים להשתמש בפלטפורמה בצורה הגיונית. לכן, בלי להתייחס יותר, בואו ונדבר על זה!

הרהורים רעילים של מדיה חברתית (השלילי)

המדיה החברתית לא עושה דבר לאנשים, היא רק חושפת אותם. אף אחד לא אומר שאתה צריך להיות עצמאי, זו בחירה אישית. הדרכים הרעילות בהן אנו משתמשים במדיה החברתית מבלי שאנו מודעים לכך הן רבות. אם כי, התחושה קיימת לכולם. כולנו הגענו לנקודה שבה פשוט נמאס לנו, ושואלים “למי בכלל אכפת מזה?” רובנו גם הגענו לנקודת גועל נפש בראיית סוגיות הדימוי העצמי של האנשים והפרסונות המזויפות שהם מחפשים להקים לגבי עצמם.

זה ממכר להפליא

כולנו התמכרנו למסכי המחשב שלנו בצורה זו או אחרת. בין אם זה משחק, הסדרה המועדפת עליך או מדיה חברתית. רוב המומחים כבר עשו מוכח שהתמכרות לאינטרנט ומחשב היא דבר אמיתי. אתה רק צריך לצאת לרחוב ולראות את זה בעצמך. אנשים מחוברים כל הזמן לטלפונים שלהם ומחפשים הסחת דעת. נכון לעכשיו, אולי אפילו יש הפרעת התמכרות לפייסבוק, מכיוון שהיא תואמת את הקריטריונים של התמכרות בצורה מושלמת.

הרשה לי להסביר. כשאתה משחק או מבצע משימה, אתה מבקש לבצע את זה הכי טוב שאתה יכול. ברגע שתצליח, המוח שלך ייתן לך מנה של דופמין והורמוני אושר אחרים, ויגרום לך אושר. אותו מנגנון מתפקד כשאתה מפרסם תמונה באינסטגרם או בפייסבוק. לאחר שתראה את כל ההודעות לגבי לייקים ותגובות חיוביות צצות על המסך שלך, תרשום את זה באופן מודע כפרס. אבל זה לא הכל, המדיה החברתית מלאה בחוויות שמשנות מצב רוח.

סוגיות של דימוי עצמי

הרעיון שפרסומות, מגזינים וסרטים משפיעים על דימוי הגוף של בני נוער ואפילו על מבוגרים קיים לא מעט זמן. זה אוכף “אידיאל דק”, רעיון של גבריות ומשפיע על הרעיון שיש לאנשים לגבי איך הם צריכים להיראות.

בשנת 2016 פסיכולוגים מצאו שפע של עדויות בתרבויות רבות כיצד המדיה החברתית משפיעה על חששות לדימוי גוף. אתרי מדיה חברתית מספקים כלים המאפשרים לאנשים להרוויח אישור של אחרים על הופעתם ואת האפשרות להשוות את עצמם לאחרים. Selfieholics ואנשים שמבלים את רוב זמנם בהודעות ובגלילה הם אלה הפגיעים ביותר לכך. רוב בנות המכללות שמשתמשות בפייסבוק לפחות 5 פעמים ביום עשויות לקשר את הערך העצמי שלהן למראה שלהן. זה לא אומר שהבעיה העיקרית היא מדיה חברתית, היא רק מספקת אמצעי לה, מה שמעלה את הבעיה עוד יותר. זה גם מקדם את אותו סוג של התנהגות לאחרים.

בזכות כל המדיה החברתית המדהימה וכלים פשוטים לעריכת תמונות, כל האינדיאוליסטים יכולים כעת לשנות את גופם ולצנזר את מה שהם לא אוהבים בעצמם. אני בטוח שאתה תוהה על כל הבנות שראית היום, שמפרסמות באופן קבוע בבית ומפרסמות תמונה שלהן בפייסבוק או באינסטגרם. זה כמו תחרות יופי בכל יום.

אשליית השליטה

בקרת אשליה

אם אתה באמת מכפיל את זה ומבלה זמן בעיצוב פרופיל מדיה חברתית הגון, אתה באמת יכול להיראות כאילו יש לך את הדברים שלך ביחד. זה יכול למעשה לגרום לך להאמין שאם אתה עובד בזה, זה יכול לשפר את כמה שאתה יפה. ישנם הרבה היבטים שאינך יכול לשלוט עליהם כשמדובר במראהך וזה לגמרי בסדר. אבל עם מדיה חברתית, יש לכם אפשרות לפרסם תמונה הגורמת לכם להראות רזים יותר, או לפחות לצנזר את החלקים הרעים. אז אתה יכול פשוט לשבת לאחור וליהנות מכל האישור שאתה מקבל למראה שלך באמצעות לייקים ותגובות. כל תשומת הלב המתוקה הזו ממשיכה לשטוף פנימה, כי כל הבנות והבנים חסרי הביטחון זקוקים למינון שלהם. בנות יכולות לעשות כמה איפור מדהים, להראות את העקומות שלהן, בעוד בחורים יכולים לשחק בזכר האלפא.

בעבר היית צריך לפחות לצפות בסרט או להשיג מגזין ביד כדי לראות גופי סלבריטאים דקים. אבל עכשיו, יש זרם אינסופי של תמונות כאלה אם אתה פשוט לוקח את הטלפון החכם שלך ביד.

זה יכול לגרום לך להרגיש בודד

אי פעם ביליתי זמן בלשבת לבד בחדר, לגלול על המדיה החברתית ולחשוב על כמה לגמרי בודדה הרגשת? אנשים נהנים, יוצאים לחופשה, מתחתנים, בזמן שאתה רק אתה. גולשת כל כך הרבה במדיה החברתית, מחכה שהטלפון שלך יודיע לך שמישהו שלח לך הודעה באמת עושה את זה.

אנשים רבים מגיעים באופן טבעי למסקנה שבעוד המדיה החברתית נועדה לחבר אותנו עוד יותר, היא למעשה מפרידה בינינו. תאר לעצמך, להרבה אנשים יש כבר כמה דחפים ורצונות רציניים לפרסם ולקבל את כל האישור המתוק הזה. מחקר הראה כי אי פרסום ואי מעורבות במדיה החברתית השפיעו למעשה על שלומו של המשתתף. תסמיני גמילה אולי?

משתתפים אלה אמרו שהם מרגישים מודרים ממה שקורה בעולם והרגישו פחות חשובים. אבל במציאות, שום דבר לא השתנה בפועל והם לא היו חשובים יותר מלכתחילה.

עם זאת, בצד החיובי, מחקר של אוניברסיטת קרנגי מלון הראה כי אנשים המשתמשים בקביעות בכלי תקשורת הרגישו פחות בודדים. למעשה, בזמן שהם כותבים פוסט, מגיבים לתמונות של חברם ולוחצים על כפתור ה”כמוה “, יש פחות סיכוי שיש להם תחושות של בדידות.

פחד להחמיץ

מחקרים שנערכו בשנת 2016 הראו כי אנשים, במיוחד בני נוער ומבוגרים צעירים המבלים יותר משעתיים באתרי מדיה חברתית, הם בעלי סיכוי גבוה הרבה יותר להראות מצוקה פסיכולוגית. כל הזמן לראות את חבריהם ואפילו אנשים שהם לא מכירים שיש להם את חייהם יכול להיות די מדכא. זה גורם להם לחשוב שהם מפספסים כל כך הרבה דברים בזמן שאחרים נהנים מחייהם. הם נוהגים במעין יחס “השווה וייאוש”.

זו חלקית הסיבה שאנשים חשים מבודדים כשמשתמשים במדיה חברתית. הם משווים את עצמם ללא הרף לאחר שהם גולשים בעדכון החדשות. אם לשפוט אחרים ואת עצמם כיצד הם מסתכמים בקהל זה די לא בריא. אנו כל הזמן מבקשים לברר אם אנחנו טובים יותר או גרועים מחברינו, מה שיגרום לנו להרגיש רע בכל מקרה. השוואה עצמית כשלעצמה היא הרגל הרסני מאוד. זה קשור גם לתסמינים נפשיים דיכאוניים אחרים.

זה מניע יותר עצב מאשר אושר

מדיה חברתית עצובה שמחה

על ידי שימוש מתמיד בפייסבוק כהסחת דעת וכדי ליצור תחושת חיבור, אנו משיגים את ההפך הגמור. מחקר שנערך בשנת 2013 עם מבוגרים צעירים הראה כי שימוש מתמיד בפייסבוק מביא אושר פחות מרגע לרגע. העובדה שאנשים מצליחים להתחבר מייד זה די מדהים, אבל בשימוש מתמשך זה למעשה מביא תחושה של בידוד חברתי. כך שבמציאות, ככל שאנשים מבלים יותר באתרי מדיה חברתית, כך הם חווים בידוד חברתי.

האשליה שמעלה את מצב רוחך

מכיוון שזה ממכר, אנו ממשיכים לחזור למדיה החברתית, לחפש את המנה הנוספת הזו של דופמין, במחשבה שהיא אכן גורמת לנו להרגיש טוב. זו התמכרות דומה לאלכוהול או לכל חומר אחר. אנו חושבים שמכה נוספת תעזור לנו, תנקה מעט את דעתנו ותביא אותנו להתגלגל בדרך הנכונה. בעוד שבמציאות, פשוט טעינו בחיזוי ההתנהגות והתגובה שלנו. נכון לעכשיו, אתם בטח יודעים שגלילה במדיה חברתית אחרי יום רע רק תגרום לכם להרגיש גרוע יותר.

עליית הבריונות ברשת

בריונות ברשת ברשתות החברתיות

בריונות ברשת היא דאגה גוברת, כתוצאה מההשפעות המחרידות שהיו לה על בני נוער בשנים האחרונות. עם פלטפורמות מדיה חברתית צומחות, כל אחד יכול להיות נתון לטרולינג ובריונות. לכל אחד היה לפחות חבר אחד שפרסם תמונה לא רצויה שלו או שלה. לפעמים זה לא נעצר שם ואנשים נעשים מלאי צחוק תוך שעות ספורות.

אתה רק צריך להסתכל בקטע התגובות בפוסט שהצית כל סוג של קונפליקט. אנשים הרבה יותר בטוחים בזריקת עלבונות מאשר בחיים האמיתיים.

השיפורים שהובאו על המדיה החברתית (החיובי)

מדיה חברתית לא עוסקת ביסוס זהויות מזויפות ובעיות דימוי עצמי. זה יכול להיות כלי לתועלת רבה עבור כל מי שמשתמש בו, אם משתמשים בו בתבונה. האפשרות ליצור קשר מיידי עם אלה שאכפת לך הביאה לשינויים חיוביים רבים בחייהם של אנשים.

זה יכול להציל אותך במקרה חירום

חירום במדיה החברתית

במהלך א עונת טורנדו, הפלטפורמות של המדיה החברתית שיכולות להיות קשורות זו בזו עשויות לעזור מאוד. אם אנשים רואים מזג אוויר גרוע מתקרב באופק, הם יכולים לדווח על כך באופן מיידי בפייסבוק או בכל פלטפורמה אחרת. זה כבר הציל מאות אנשים בארצות הברית בשנת 2011.

מידע על טורנדו המתקרב לאפשר לאנשים להגיע למצב בטוח יותר מהר והיה להם יותר זמן להתכונן. אותו הדבר יכול לחול על כל תרחיש אסון אחר, שבו תקשורת מהירה יכולה להיות המפתח להימנע מפגיעה כלשהי ואף בהישרדות.

קישוריות משופרת

הקו בין שיפור התקשורת שלנו לבין הסתמכות על מדיה חברתית עבורה הוא דק מאוד. זה בהכרח לא צריך להוציא אותנו מהעולם האמיתי כדי לספק לנו כלים שימושיים. למעשה, הוא בהחלט יכול לעשות את מה שהוא נדרש לעשות. לטפח ולחזק מערכות יחסים עם אחרים, כי איזו אפשרות טובה יותר יש לך להישאר מעודכנת עם חברים בצד השני של העולם?

או אם אתה מרגיש במצב רוח רע ממש, המדיה החברתית מספקת לך אפשרות להתקשר עם חבר, שיכול להיות לפעמים מציל חיים.

זה יכול לשמש כקול להיגיון

הרבה אנשים משתמשים במדיה חברתית כדי ליצור קול לחסרי הקול. אנשים אלה מבקשים להביא מודעות לנושאים חברתיים מסוימים. הם עוזרים לאנשים עם מוגבלות ורקעים חברתיים פחות מועילים.

זה מקום לגלות תוכן

מדיה חברתית מקלה עליכם לאין ערוך למצוא תוכן המשרת את האינטרסים שלכם. זה גם מציע הזדמנות לאנשים יצירתיים להציג את עבודתם או לשווק אותה כמוצר. זה גורם לאנשים לחשוב מחוץ לקופסה ומאפשר להם להמציא תוכן שמשתף מידע חשוב. פייסבוק יכולה להיות מקום נהדר לגלות חומרים חינוכיים מדהימים ביחס לנושאים שונים. זה יכול גם לעזור לאנשים לגלות מיומנויות הנחוצות בעולם האמיתי. אתה רק צריך לחקור תחילה את כל הפרשנויות חסרות התועלת.

עוזר בקבלת עזרה

אתה יכול לשתף את הגיליות שלך ואת העניין שלך או להתחבר לקבוצה שמשתפת אותם איתך. קל לפרסם שאלות הנוגעות לבעיות ספציפיות ולמישהו יעזור. מעולם לא היה קל לשים ידיים על מידע מועיל, לכן אנו משתמשים בו בצורה הטובה ביותר.

מספק כלי שיווקי מדהיםכלים לשיווק במדיה חברתית

המדיה החברתית יצרה שלב חדש בשיווק, מכיוון שהיא מספקת אינטראקציה. כיום שיווק לא נוגע רק לשידור מידע, אלא לנהל שיחה עם לקוחות פוטנציאליים. עסקים משתמשים בפייסבוק ובטוויטר כדי ליצור מוניטין, נוכחות מקוונת חזקה יותר וכדי לבנות את המותג שלהם.

סיכום

המדיה החברתית לא משנה אף אחד לאנרגיה אגואיסטית, היא רק חושפת אותם. למרות שאולי יש יותר מדי שידורים אישיים באתרים אלה, זה לא מה שהם עוסקים בהם. שניהם יכולים לחבר בינינו באמת ולעזור לנו לתקשר ביעילות רבה יותר, או פשוט להאכיל את האגו שלנו ואת הצורך שלנו באישור של אחרים. בסופו של דבר, אופן השימוש בו תלוי בכל אחת מההחלטות האישיות שאנו מקבלים.

אני מקווה שנהניתם לקרוא את המאמר הזה ושעזרנו לכם לבסס נקודת מבט חדשה על הפלא שאנו מכנים מדיה חברתית!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map