WHOIS خصوصی چیست و چرا ثبت دامنه خصوصی مهم است؟

ثبت نام دامنه خصوصی whois


هنگام خرید نام دامنه ، شما باید اطلاعات خاصی مانند شماره تلفن ، نام و آدرس کامل ، آدرس ایمیل و غیره را ارسال کنید. این توسط ثبت کننده دامنه شما به نمایندگی از ICANN (شرکت اینترنتی برای نامها و شماره های اختصاص یافته) لازم است تا شفافیت در مورد مالکیت نام دامنه ایجاد کند. اما این شفافیت با هزینه ای همراه می شود ، که در این مقاله به طور مفصل بحث خواهیم کرد و همچنین اقداماتی برای محافظت از خود در برابر اثرات احتمالی مضر از انتشار اطلاعات شخصی شما.

داده های شخصی که هنگام خرید دامنه ارسال می کنید در Whois به همراه سایر داده هایی مانند: در Whois عمومی می شوند سرورهای نام, تاریخ انقضا ، تاریخ تمدید دامنه ، و غیره. Whois یک دایرکتوری فنی است که می تواند برای جستجوی اطلاعات مربوط به هر gTLD (دامنه سطح برتر عمومی) مانند .com ، .net یا .online استفاده شود و شامل همه موارد ارسال شده شما باشد اطلاعات شخصی نیز این می تواند شما را نسبت به اقدامات جمع آوری داده های نامشروع ، سارقان هویت و آدم ربایان دامنه آسیب پذیر کند. این امر مگر اینکه شما برای ثبت نام خصوصی Whois یا ثبت دامنه خصوصی انتخاب کنید.

خصوصی Whois چیست?

ایکان شما را ملزم به حفظ اطلاعات دقیق و به روز در مورد دامنه های شما می کند و مالکیت قانونی و قراردادی یک نام دامنه با اطلاعاتی که در طی مراحل ثبت نام یک دامنه ارسال می کنید مرتبط است. این بدان معناست که هر کس در Whois به عنوان صاحب دامنه ذکر شده باشد ، مالکیت قانونی آن را در نظر می گیرد. شما می توانید با ارسال اطلاعات شخص دیگری به جای شخصی خود ، الزام تهیه داده های شخصی خود را دور بزنید ، اما در صورت بروز اختلاف ، آن شخص به عنوان صاحب حق تلقی می شود. حتی اگر هزینه دامنه را پرداخت کرده اید ، اگر داده های شخص دیگری را در نظر ICANN ذکر کرده اید ، شخصی که به عنوان ثبت نام می کند صاحب حق دامنه است.

هنگام ثبت دامنه ، برخی از ارائه دهندگان به شما امکان می دهند سرویس افزودنی به نام ثبت دامنه خصوصی را انتخاب کنید که به آن خصوصی Whois یا حفاظت از حریم خصوصی دامنه نیز گفته می شود. این سرویس به شما امکان می دهد تا نام و اطلاعات تماس خود را با جایگزین کردن اطلاعات عمومی تولید شده توسط ثبت کننده خود ، نقاب بزنید یا مخفی کنید ، بنابراین باعث می شود دیگران نتوانند اطلاعات شخصی شما را از پایگاه داده Whois بازیابی کنند..

ثبت کنندگان دامنه های مختلف نام های مختلفی برای ثبت دامنه خصوصی دارند – برخی آنرا محافظت از حریم خصوصی دامنه می نامند (به عنوان مثال یک نارنج کوچک) ، برخی دیگر آن را به عنوان ثبت خصوصی ویس (به عنوان مثال HostGator) می نامند ، در حالی که سایر ثبت کنندگان آن را به عنوان حریم خصوصی دامنه می نامند (به عنوان مثال BlueHost ، GoDaddy ) یا گویز Whois (به عنوان مثال Namecheap). قیمت این سرویس نیز بسیار متنوع است ، بنابراین قبل از ثبت دامنه مطمئن شوید که قیمت ها را با هم مقایسه می کنید.

چرا ثبت دامنه خصوصی مهم است?

در حالی که همه دامنه ها مجاز به محافظت از حریم خصوصی دامنه نیستند (به عنوان مثال ، اکثر دامنه های سطح بالای کد کشور مجاز به داشتن Whois خصوصی نیستند) ، gTLD هایی که مجاز به داشتن آن هستند ، می توانند از عدم پایان یافتن اطلاعات شخصی سود زیادی ببرند. دست آدم ربایان دامنه ، کارگران داده یا هکرها است.

در اینجا سه ​​دلیل مهم خصوصی Whois وجود دارد و چرا باید خرید این سرویس را در نظر بگیرید:

1. از اطلاعات شخصی خود محافظت کنید

سرقت هویت بیش از آنچه فکر می کنید معمول است ، و تعداد موارد سرقت هویت در حال افزایش است. یک فرد ماهر می تواند از اطلاعات منتشر شده در پایگاه داده Whois به میزان مشارکت در سرقت هویت سوء استفاده کند. از آنجا که می خواهید اطلاعات شخصی خود را در رسانه های اجتماعی یا سایر بانکهای اطلاعاتی قابل جستجو به اشتراک بگذارید ، با دانستن اینکه می تواند به صورت اشتباه به پایان برسد ، تصمیم گیری برای ثبت دامنه خصوصی اطمینان حاصل می کند که داده های شما در پایگاه داده Whois امن و پنهان نگه داشته می شوند..

دلیل دیگر اهمیت ثبت دامنه خصوصی این است که می تواند از داده های دسته های خاصی از افراد آسیب پذیر در آزار و شکنجه محافظت کند. به عنوان مثال ، اگر شما صاحب یک رسانه رسانه ای بحث برانگیز یا یک وب سایت هستید که از حقوق مهاجران یا حقوق LGBTQ دفاع می کند ، یک سرویس حریم خصوصی دامنه می تواند از داده های مربوط به دارندگان چنین سایت هایی محافظت کند..

2. جلوگیری از مطالبات ناخواسته در مورد اسپم و ناخواسته

فروشندگان و Telemarketers نشر اطلاعات شخصی مانند شماره تلفن و آدرس ایمیل شما را به عنوان دعوت نامه درخواست وکالت مشاهده می کنند. در حقیقت ، چندین شرکت داده های Whois را برای اطلاعات تازه اضافه شده ضبط می کنند. اگر آدرس ایمیل شما از طریق ایمیل اسپم پر شده است و تلفن شما با ارائه بازاریابی رسانه های اجتماعی ، سئو و سایر فرصت های شغلی “غیرقابل قبول” ، قلاب را حلقه می زند ، نشانه این است که اطلاعات شما به تازگی توسط شرکت های تبلیغاتی خدماتشان جمع آوری شده است..

نکته دیگری که ممکن است بخواهید در مورد آنها مراقب باشید اگر از Whois خصوصی استفاده نمی کنید ، نامه های جعلی “تجدید دامنه” هستند ، که ممکن است هنگام نزدیک شدن دامنه شما به تاریخ انقضا ، ظاهر شود. اینها به شما کمک نمی کنند دامنه خود را تجدید کنید و در عوض آنها شما را به فکر می کنند دامنه خود را تمدید کرده اید وقتی که واقعاً این کار را نکرده اید به شما فریب می دهند. اطمینان حاصل کنید که در مورد اطلاعیه های تجدید دامنه احتیاط کنید.

برای اطمینان از اینکه همیشه اطلاعات Whois از شما محافظت نمی شود ، سرویس حریم خصوصی دامنه خود را تمدید کنید.

3. از ربودن دامنه جلوگیری کنید

با توجه به اینکه امروزه رجیستر دامنه انتقال دامنه را پس از خریداری خریداری می کند ، ربودن دامنه مسئله بزرگتر از آنچه امروز است ، قفل می کند. بنابراین ، مگر اینکه کسی اتفاق بیفتد که اعتبار خود را به دست آورد ، آنها قادر به انتقال دامنه شما نیستند. از آنجا که سرویس حفاظت Whois به جای آدرس ایمیل واقعی شما ، یک آدرس ایمیل ساختگی ایجاد می کند ، تمام ایمیل های تلاش برای انتقال دامنه به جای آدرس واقعی شما به آدرس ساختگی ارسال می شوند. در بیشتر موارد ، ایمیل های ارسالی به آدرس آدمک حتی به آدرس واقعی مالک ارسال نمی شوند. با این حال ، سرویس های محافظت از Whois وجود دارند که به شما امکان می دهند یک آدرس دلخواه را تنظیم کنید که ایمیل ها به شما منتقل شود. ایده خوبی است که یک آدرس معتبر مرتبط با شخص ساختگی داشته باشید ، زیرا ممکن است دلایل موجهی وجود داشته باشد که شخصی بخواهد مستقیم با شما تماس بگیرد ، به عنوان مثال گزارش اسپم ، گزارش هک کردن ، آسیب پذیری های امنیتی و غیره معمولاً اگر آنها با استفاده از آدرس ایمیل ذکر شده Whois با شما تماس نگیرند ، آنها ایمیل را به بخش سوء استفاده از ارائه دهنده میزبان ارسال می کنند.

آیا نقاط ضعف خصوصی Whois وجود دارد?

به غیر از هزینه های اضافی سالانه (که می تواند از ثبت تا ثبت کننده متفاوت باشد) که برای هر دامنه ای که می توانید حفاظت از دامنه خصوصی را برای آن متحمل شوید ، متحمل می شوید ، هیچ مشکلی برای فعال کردن خصوصی Whois وجود ندارد. با این حال ، اگر دامنه شما قبلاً یکبار بدون چنین محافظت از حریم خصوصی در محل ثبت شده بود ، داده های ارسال شده قبلی شما هنوز هم می توانند از طریق ابزاری که جستجوهای تاریخچه مالکیت دامنه را انجام می دهند عمومی و قابل جستجو باشند. از آنجا که انتشار داده های مربوط به صاحب دامنه به منظور ارتقاء شفافیت است ، نداشتن داده های شما در Whois ممکن است باعث شود برخی از مشتریان باعث شهرت شما شوند – آیا شما واقعاً چه کسی هستید و چه ادعایی دارید؟ در این شرایط ، شما باید جوانب مثبت و شفافیت كامل را بر خلاف منفی بودن استفاده از داده های خود برای اهداف كلاهبرداری در نظر بگیرید..

اگر در حال راه اندازی یک فروشگاه آنلاین هستید ، می توانید جزئیات Whois را مطابق با مشخصات شرکت خود تنظیم کنید ، زیرا احتمالاً از قبل می خواهید اطلاعات تماس خود را مانند نام شرکت و آدرس رسمی ، شماره تلفن و غیره نمایش دهید. به هر حال. هیچ دلیلی برای پنهان کردن اطلاعات WHOIS وجود ندارد ، زیرا ممکن است چند شریک تجاری بالقوه را “دور کند”. برای مشتری خیلی بعید است که اطلاعات WHOIS شما را بررسی کند ، اما یک شریک تجاری بالقوه مطمئناً سعی خواهد کرد تا هرچه بیشتر اطلاعات مربوط به شما را جمع کند.

از کجا می توان دامنه خود را با WHOIS خصوصی ثبت کرد?

بیشتر ثبت کنندگان دامنه هنگام ثبت نام در آنها ، می توانند خدمات حفاظت از حریم خصوصی دامنه را انتخاب کنند. سرویس حریم خصوصی دامنه BlueHost در هر دامنه در سال 11/11 دلار هزینه دارد ، اما برخی از برنامه های میزبانی مشترک آنها (به عنوان مثال برنامه نخست) – که دارای نام دامنه رایگان نیز هستند – این سرویس را به صورت رایگان ارائه می دهند. InMotion یکی دیگر از ثبت کنندگان دامنه معتبر است که گزینه فعال سازی حریم خصوصی دامنه را برای شما فراهم می کند ، و هزینه آن برای هر دامنه 9.99 دلار در سال است. ویژگی محافظت از حریم خصوصی دامنه HostGator با 12.95 دلار در سال در هر دامنه در دسترس است. همانطور که می بینید ، در قیمت گذاری تفاوت هایی وجود دارد ، بنابراین باید ارائه دهندگان را با یکدیگر مقایسه کنید تا ببینید بهترین معاملات کدام است.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map